Oleje naturalne VAO Lab

Naturalne oleje do ciała. Poznaj ich tajemnice.

09-08-2020 479 odwiedzin

Przez lata było o nich cicho, tak jakby branża kosmetyczna zapomniała o ich istnieniu. Jednak wraz z powrotem trendu na kosmetyki naturalne, czerpiące swoje dobroczynne działania wprost z przyrody zyskały rozgłos i teraz praktycznie nie schodzą ze sceny. Naturalne oleje do ciała, bo o nich mowa, mają wiele do zaoferowania Twojej skórze i samopoczuciu. Poznaj ich tajemnice, by w pełni wykorzystać właściwości tych drogocennych surowców oraz uniknąć kilku błędów.

Pielęgnacja olejami jest niezwykle skuteczna i niesłusznie uchodzi za trudną. Naturalne oleje do ciała znajdują dziś zastosowanie w licznych obszarach kosmetyki. Występują jako ekskluzywny składnik wielu produktów takich jak: szampony do włosów, żele pod prysznic, mydła, peelingi do ciała czy płyny do kąpieli. Ponadto wchodzą w składy serów oraz są wykorzystywane jako specyfiki do oczyszczania twarzy metodą OCM. Swoją popularność wśród producentów kosmetyków nie tylko naturalnych zawdzięczają dobroczynnemu wpływowi, jaki mają na ciało. Ponieważ zawierają mnóstwo składników odżywczych w tym również nasycone kwasy tłuszczowe, liczne witaminy i antyoksydanty, są jednymi z najbardziej pożądanych surowców kosmetycznych. Na czym dokładnie polega ich działanie na skórę?

Jak działają naturalne oleje do ciała? 

Przez dekady wśród osób chcących zadbać o wygląd panowało niesłuszne przeświadczenie, że olejów nie powinien używać każdy. Jeżeli ktoś posiadał skórę suchą polecano mu oleje, jeżeli przeciwnie – skóra była tłusta i świecąca, odradzano ich użycie. Nic bardziej błędnego! Przede wszystkim świecąca skóra często paradoksalnie sygnalizuje kłopoty z nawilżeniem naskórka, który ze względu na nadmierne przesuszenie produkuje zbyt duże ilości sebum, by wyrównać niedobór wody. To nieprawda, że przy takiej skórze naturalne oleje do ciała wyrządzą większą krzywdę. Należy jednak przede wszystkim wybrać odpowiedni dla siebie olej, a w drugiej kolejności nauczyć się, jak odpowiednio olejów używać. W jednym i drugim przypadku służymy radą!

Rodzaje naturalnych olejów do ciała

Oleje można podzielić na trzy główne kategorie. Są to oleje suche, oleje półsuche i oleje nieschnące. Oleje suche przeznaczone są do skóry tłustej, wymagającej, trądzikowej. Mają bardzo lekką konsystencję, szybko wnikają w naskórek, nie pozostawiają tłustego filmu na ciele, co sprawia, że pory skóry się nie zatykają. Jako przykłady takich olejów można wymienić np. olej jojoba, olej ze słodkich migdałów, olej konopny, olej z pestek malin czy olej z czarnuszki.

Oleje półsuche również mają lekką konsystencję, jednak po ich użyciu wyczuwalny jest delikatny film na skórze. Stosuje się je głównie do cery miesznej. Najbardziej znanym przedstawicielem tej grupy jest olej arganowy.

Ostatni rodzaj olejów to oleje nieschnące, które są dedykowane osobom z cerą dojrzałą lub bardzo suchą. Jak wskazuje nazwa oleje te nie wysychają, tworząc na skórze wyraźnie wyczuwalny film. Z tego powodu odradzane są osobom, które mają problemy z trądzikiem. Taki olej nie wpłynie korzystnie na cerę trądzikową, może natomiast zwiększyć problem pozatykanych porów. Oleje te sprawdzą się za to idealnie w nocnej pielęgnacji u osób, którym zależy na maksymalnym nawilżeniu. Przykłady takich olejów to choćby najzwyklejsza oliwa z oliwek, ale także olej kokosowy, olej makadamia czy olej awokado.

Nawilżenie a natłuszczenie – co warto wiedzieć o pielęgnacji naturalnymi olejami do ciała?

Tym, co z pewnością musisz wiedzieć o pielęgnacji olejami, jest fakt, że oleje same w sobie nie nawilżają skóry (sic!). Może Cię to dziwić, jednak przekonanie o nawilżających właściwościach olejów to jedno z naczęściej występujących błędnych przekonań. Olej sam w sobie nie wnika w skórę aż tak głęboko, by móc rzeczyście uregulować jej wodną gospodarkę. Nawilżenie skóry to proces znacznie bardziej złożony, w którym duże znaczenie ma również np. to, ile na co dzień wypijasz wody! Jednak oleje wspomagają poprawę kondycji skóry poprzez stworzenie bariery ochronnej, utrzymującej wodę oraz składniki odżywcze wewnątrz naskórka i w tym procesie im wyraźniejszy dany olej pozostawia film, tym jego właściwości blokujące w skórze całe to dobro są wyższe.

Jak więc wygląda idealny proces pielęgnacyjny? Weź kąpiel lub prysznic, podczas których wykonasz peeling. Następnie osusz skórę i nałóż na nią balsam, a gdy ten dobrze się wchłonie na sam wierzch nałóż olej! W wersji skróconej, zaraz po wyjściu spod prysznica możesz nałożyć olej z pominięciem scrubu i balsamu – wtedy naturalny olej do ciała utrzyma w naskórku wodę i efekt również będzie spektakularny!