
Olej kokosowy. Jaki może mieć udział w naszej codziennej pielęgnacji?


Olej kokosowy nie tylko do jedzenia. Olej kokosowy w temperaturze pokojowej ma konsystencję półpłynną i barwę od białej do jasnożółtej. W skład oleju kokosowego wchodzą trójglicerydy średnio łańcuchowe (MTC). Nie odkładają się one w tkance tłuszczowej, ale stymulują rozrost tkanki mięśniowej.
Składnikami oleju są także różnorodne witaminy i minerały, np. witaminy B2, B6, C, K, E i kwas foliowy, potas, magnez, jod, żelazo oraz fosfor.
Olej ten świetnie daje sobie radę nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce.
Olej kokosowy – właściwości:
- nawilża i regeneruje naskórek
- działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i antyoksydacyjnie
- nawilża włosy
- wzmacnia cebulki włosów, zapobiegając ich wypadaniu
- skutecznie wspomaga walkę z łupieżem
- zmiękcza skórę łokci, kolan, pięt i stóp
- nawilża oraz natłuszcza skórę
- nawilża suche, zniszczone włosy
- pomaga w pielęgnacji skóry z egzemą lub atopowym zapaleniem skóry
- chroni skórę przed nadmierną utratą wody
- przyspiesza gojenie się stanów zapalnych
Olej kokosowy na włosy
Osoby, które mają zniszczone lub bardzo suche włosy coraz częściej zamiast stosowania sklepowych odżywek, sięgają po maski z oleju kokosowego.
Olej kokosowy przyspiesza wzrost włosów, równocześnie zapobiegając ich wypadaniu. Nawilża zbyt suche włosy (np. takie spalone rozjaśniaczem). Wygładza włosy mające tendencję do puszenia się, świetnie zapobiega rozdwajaniu końcówek.
Jeśli nie lubisz zapachu oleju kokosowego możesz dodać do niego kilka kropel olejku eterycznego, np. lawendowego.
Olej kokosowy na skórę
Olej kokosowy świetnie nawilża i odżywia skórę, będzie zatem bardzo dobrą alternatywą dla kremów czy balsamów z niepokojąco długim składem.
Można używać go do demakijażu (tłuszcz zmywa makijaż, pozostawiając skórę odżywioną) albo zamiast pianki do golenia.Olej kokosowy można stosować także do walki z trądzikiem i grzybicą stóp oraz w zwalczaniu objawów atopowego zapalenia skóry i egzemy.
Przepisy na maski z olejem kokosowym w składzie:
MASECZKA NA TRĄDZIK
Wymieszaj dwie łyżki oleju kokosowego z jedną łyżką sody oczyszczonej. Nałóż maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy i odczekaj kilka minut, po czym zmyj maseczkę letnią wodą. Możesz dodać do maseczki olejek lawendowy lub z drzewa herbacianego, mają one bowiem właściwości przeciwtrądzikowe (oraz relaksujący zapach!).
MASECZKA NA TWARZ (o działaniu nawilżającym)
Wymieszaj ze sobą jedną łyżkę oleju kokosowego, jedną łyżkę miodu i jedną łyżeczkę soku z cytryny. Potrzymaj maseczkę na twarzy przez kwadrans, a potem zmyj. Dla osiągnięcia najlepszych efektów, warto stosować tę maseczkę co 2-3 dni.
MASECZKA NA WŁOSY
Maseczka ta świetnie się sprawdzi jako rodzaj „eliksiru” na suche włosy. Zmieszaj jedną łyżkę oleju kokosowego z jedną łyżką miodu. Możesz tę mieszankę lekko podgrzać, żeby trzymała się lepiej na włosach. Nałóż maskę na włosy, owiń je ręcznikiem i odczekaj od 45 minut do godziny. Na koniec umyj włosy łagodnym szamponem.
Olej kokosowy – na co jeszcze?
Oleju można użyć też jako domowej roboty pasty do zębów! Wystarczy nałożyć odrobinę oleju na szczoteczkę i umyć zęby. Olej kokosowy skutecznie je wybiela, neutralizuje bakterie i odświeża oddech.
Olej kokosowy świetnie sobie radzi jako odżywka do rzęs. Rozpuść go do postaci płynnej, rozprowadź na rzęsach za pomocą starej (ale czystej!) szczoteczki od tuszu i zostaw na noc. Już po miesiącu zauważysz, że rzęsy są dłuższe i bardziej błyszczące.
Olej kokosowy stosowany na paznokcie przywraca ich twardość. Nałóż cienką lub grubą warstwę oleju, na paznokcie i załóż bawełniane rękawiczki. Odczekaj około piętnastu minut. Po tym czasie zmyj olej ciepłą wodą.
Możesz też przygotować peeling na bazie oleju kokosowego. Do około łyżki oleju dodaj taką samą ilość cukru lub mielonej kawy i nanieś taką mieszankę na lekko wilgotną skórę. Peeling poprawia koloryt skóry, nadaje jej sprężystość i gładkość, a przede wszystkich: złuszcza zrogowaciały naskórek.
Olej kokosowy dobrze sprawdza się jako… pomadka do ust. Dodaj pół łyżeczki wazeliny do takiej samej ilości oleju kokosowego, oraz kilka kropli witaminy E (kupisz w aptece). Przełóż na malutkiego słoiczka i stosuj, kiedy odczujesz taką potrzebę.
Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Zachęcamy do sprawdzenia naszych innych publikacji oraz kategorii oleje naturalne.