
Olej rycynowy – właściwości i zastosowanie


Olej rycynowy – ten przeźroczysty lub żółtawy płyn, pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego, ma historię sięgającą kilku tysięcy lat wstecz. Miał tak szerokie zastosowanie, że nazwano go Dłonią Chrystusa i bardzo często nazywa się go tak do dziś. Swego czasu, był panaceum na zaparcia, urodę, porost włosów, ich przyciemnienie i pogrubienie. Leczył trądzik i wysypki, poprawiał odporność organizmu. Popularność oleju rycynowego nie słabnie, mimo wielkiego rozwoju branży kosmetycznej i dużej konkurencji na aptecznych półkach.
Właściwości oleju rycynowego
Olej rycynowy jest przeznaczony tylko i wyłącznie do użytku zewnętrznego. Ma właściwości łagodzące i kojące, niweluje świąd i zaczerwienienia, jest świetną odżywką do włosów i paznokci, gdyż zawiera mnóstwo witaminy A i E, ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, świetnie leczy rany. Produkuje się go w procesie utleniania rycyny, dlatego też stosowany zewnętrznie jest bardzo bezpieczny.
Zastosowanie na włosy:
Olej rycynowy pięknie regeneruje włosy i skórę głowy. Osoby, które postanowiły zaprzyjaźnić się na dłużej z tym wspaniałym specyfikiem, mogą się pochwalić wzmocnionymi i zregenerowanymi włosami, co można poznać po blasku jakim nadał im olej. Dzięki odżywieniu i wzmocnieniu, włosy lepiej się układają, a dzięki temu wspaniale wyglądają i mogą stać się obiektem podziwu, a może nawet i nutki zazdrości.
Co w momencie, kiedy mamy wypadające włosy i boimy się je obciążać? Spokojnie możemy użyć preparatu jako wcierkę we włosy – olej rycynowy używany w rozsądnych ilościach, ma zbawienne skutki na porost włosów.
Skóra głowy jest nawilżona, odpowiednio natłuszczona i zregenerowana, dzięki czemu wiele osób pozbyło się łupieżu i chorób skóry głowy.
Brwi i rzęsy
Która z Pań nie lubi pochwalić się wspaniałymi gęstymi, ciemnymi i długimi rzęsami oraz lśniącymi brwiami? Wystarczy nasączyć w oleju patyczek do czyszczenia uszu i delikatnie przeciągnąć nim po brwiach i powiekach tuż przy linii rzęs. Należy bardzo uważać by specyfik nie dostał się do oczu, ponieważ może spowodować spore podrażnienia.
Zastosowanie na paznokcie i skórki:
Zaraz za zastosowaniem oleju na włosy, pojawia się zastosowanie na skórki i paznokcie. Najłatwiej jest go po prostu wcierać po kropelce w każdy palec, natomiast jeżeli mamy więcej czasu – możemy zrobić naszym dłoniom kąpiel z lekko podgrzanego oleju. Dwadzieścia minut w ciepłej kąpieli sprawi, że olej rycynowy lepiej się wchłonie. Do takiego zabiegu możemy dodać płatki róż lub kwiat rumianku. Po skończonej czynności, dobrze jeszcze powcierać resztę preparatu w dłonie, skórki i paznokcie, aby lepiej wniknął w strukturę tkanek. Jeżeli takie spa dla dłoni robimy w ciągu dnia – po jego zakończeniu dokładnie umyjmy dłonie, gdyż nie chcemy, aby resztki oleju dostały się nam do jedzenia czy oczu. Można też zastosować maskę na dłonie na noc – wystarczy wysmarować dłonie i ubrać rękawiczki z cienkiej bawełny. Dla bardziej wymagających można zrobić wersję z oliwą z oliwek i żółtka.
Zastosowanie na skórę:
Zbawienny wpływ naszego cudownego preparatu najpewniej docenią Panie. Przede wszystkim wypłyca drobne zmarszczki i odmładza skórę przywracając jej promienny blask i pozbawiając przebarwień.
Świetnie wspomaga walkę z trądzikiem, kaszakami i wszelkimi stanami zapalnymi skóry, powodując regenerację jej warstwy ochronnej. Olej rycynowy można mieszać z ulubionymi kremami, szamponem do włosów czy innymi kosmetykami stosowanymi zewnętrznie – jest do nich wspaniały dodatkiem, Możemy również kupić kosmetyki, które już go zawierające. Warto go wcierać w zrogowaciałą skórę pięt, łokci i kolan – z czasem staną się miękkie i gładkie.
Zastosowanie na rany:
Olej rycynowy ma właściwości dezynfekujące i antybakteryjne. Świetnie regeneruje przerwaną tkankę skórną i działa przeciwświądowo podczas gojenia się ran lub po ugryzieniu owadów.
Wady:
Pomimo całego szeregu zalet, olej rycynowy ma również swoje wady. Na szczęście nie ma ich wiele. Do głównej, należy bardzo gęsta konsystencja, która utrudnia wcieranie i rozsmarowywanie go. Dosyć ciężko zmyć go z głowy.
Wielbicielki jasnych włosów powinny uważać na jego właściwości przyciemniające kosmyki. Dzięki swojej konsystencji, może obciążać włosy i przetłuszczać końcówki
Podsumowując:
-
Działa na porost i wzmocnienie włosów
-
Wspomaga eliminację łupieżu
-
Zmiękcza skórki
-
Regeneruje paznokcie
-
Odmładza skórę
-
Wypłyca drobne zmarszczki
-
Usuwa przebarwienia skórne
-
Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne
-
Można go mieszać z ulubionymi kosmetykami
-
Jest bardzo tani
-
Pomaga w gojeniu się ran
-
Działa przeciwświądowo
-
Przyciemnia włosy
-
Jest bardzo gęsty
-
Ciężko go rozsmarować i zmyć z włosów
Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Zachęcamy do sprawdzenia naszych innych publikacji oraz kategorii oleje naturalne.
VAO!